Cały świat śledził jej walkę o lek dla pacjentów z rzadką chorobą wątroby. Polka zakwestionowała dotychczasowe zasady leczenia pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych i udowodniła, że wycofany w USA lek jest skuteczny. W obliczu przeprowadzonych w Szczecinie badań zagraniczni eksperci przyznali rację Ewie Wunsch.

Ośrodków medycznych, które leczą rzadkie schorzenia wątroby, takie jak pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC), jest niewiele. Jeden z nich działa w Szczecinie, gdzie pacjentami zajmuje się m.in. dr hab. Ewa Wunsch z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. PSC przez wiele lat może nie powodować żadnych objawów. Dopiero, gdy zmiany w drogach żółciowych są zaawansowane, pojawia się swędzenie skóry czy żółtaczka. Jedynym lekiem stosowanym dotąd w tej chorobie jest tzw. kwas ursodeoksycholowy.

A właściwie był, gdyż kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych wycofano rekomendacje dla tego leku w PSC. Podstawą były badania znanego eksperta ogłoszone w najważniejszym na świecie piśmie o chorobach wątroby – „Hepatology”. Naukowiec sugerował, że stosowanie leku może być nieskuteczne, a nawet szkodliwe, szczególnie u osób z zaawansowaną postacią choroby.

Europa się wahała. Wtedy sprawę wzięła w swoje ręce młoda badaczka z Polski. Postanowiła sprawdzić, jaki będzie efekt niestosowania leku. Pacjenci zgodzili się, żeby lek odstawić na próbę. W ciągu 3 miesięcy wyniki i samopoczucie chorych dramatycznie się pogorszyły. Jeden z pacjentów sam przerwał eksperyment. To doświadczenie wykazało skuteczność kwasu ursodeoksycholowego i było argumentem za powrotem do leczenia. Samopoczucie i wyniki pacjentów szybko się poprawiły. Całą sprawę opisało „Hepatology”.

Ekspert, który wcześniej postulował rezygnację z leku, otwarcie przyznał Polakom rację. Dzięki badaniom Ewy Wunsch zmieniono standardy postępowania w ciężkiej, przewlekłej chorobie wątroby. Wyniki jej doświadczeń mogą przyczynić się do poprawy skuteczności leczenia i walki z bardzo uciążliwymi dla pacjentów objawami.

Na zdjęciach: dr hab. n. med. Ewa Wunsch, laureatka START w 2015 r., medycyna kliniczna. Fot. archiwum prywatne Ewy Wunsch

#JestemStartowcem

DOŁĄCZ DO NASZEJ AKCJI!

Wesprzyj laureatów programu START i pomóż nam sfinansować ich stypendia tutaj