Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zdecydowali się przekazać swoje 1,5% podatku Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, aby pomóc młodym badaczom i badaczkom – stypendystom programu START – w osiąganiu sukcesów naukowych.
Przekazanie 1,5% podatku to rodzaj „głosowania” i poparcia dla organizacji, które na co dzień działają na rzecz różnych grup społecznych, spełniając istotne dla społeczeństwa zadania. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego (tzw. OPP), może więc otrzymywać 1,5% podatku od osób fizycznych. W tym roku 578 podatników zadysponowało taki właśnie procent swojego podatku, aby wesprzeć najzdolniejszych, pracujących w Polsce naukowców i naukowczynie. Dzięki temu mechanizmowi w tym roku przekazali nam Państwo łącznie 325 706,80 złotych, ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku, a także najwięcej w historii wpływów z 1,5% dla FNP.
Dzięki osobom, które uwzględniły naszą Fundację w swoich zeznaniach podatkowych za 2023 rok, będziemy mogli sfinansować aż kilka stypendiów, w tym wyróżnienia dla najwybitniejszych stypendystów programu START w rozstrzygniętym niedawno konkursie START 2024. Wyróżnienie w programie START mogą otrzymać kandydaci, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu. Standardowe, roczne stypendium wynosi30 000 zł, a laureaci wyróżnieni otrzymują stypendium podwyższone do kwoty 38 tys. zł.
Jak w ostatnich latach wykorzystaliśmy środki uzyskane z odpisu podatku?
Dzięki środkom uzyskanym przez FNP z wpłat 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych najwyżej ocenieni w konkursie laureaci programu START otrzymują podwyższone stypendia. W ostatnich latach uzyskali je:
- w 2024 r. mgr inż. Elżbieta Wątor z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (Grupa badawcza Maxa Plancka), dr Justyna Kocik-Król z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr inż. Erwin Wojtczak z Politechniki Gdańskiej, mgr Michał Nowakowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II;
- w 2023 r. dr inż. Dariusz Strugarek z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mgr Danuta Liberda z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr Aneta Karpińska z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, mgr Agnieszka Sobolewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego;
- w 2022 r. mgr Aleksandra Kopacz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Dariusz Kosz z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, dr Joanna Mazur z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Dziękujemy raz jeszcze i jednocześnie prosimy Państwa o dalszą pomoc w sfinansowaniu stypendiów w programie START. Przyszłych stypendystów programu mogą Państwo wesprzeć zarówno przekazując 1,5% podatku, jak i ofiarowując darowiznę na stypendium START poprzez naszą stronę.
Dziękujemy! #WspieramStart