Dzięki wynikom tych badań zmieniono europejskie rekomendacje dla pacjentów, u których w jelicie grubym wykryto zmiany przednowotworowe. Polskie zostaną uaktualnione niebawem. Techniki badawcze, o których mówię, są znane od wielu lat. Nowością jest jednak to, że wyszliśmy poza przyjęte dotąd schematy medyczne i zmieniliśmy je z korzyścią dla pacjentów – wyjaśnia dr Wieszczy, asystentka w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W 2021 roku otrzymała stypendium START.
Obecnie stypendystkę pochłania zjawisko tak zwanego przediagnozowania raka jelita grubego. Polega ono na tym, że podczas badań przesiewowych u części pacjentów wykrywa się raka, który gdyby nie te badania, nigdy nie zostałby wykryty. I do końca życia pacjenta nie zamanifestowałby swojej obecności. Pacjent nie przechodziłby trudnego leczenia onkologicznego, nie stresowałby się i zmarł z zupełnie innego powodu, może nawet później niż przy wykryciu raka – wyjaśnia dr Paulina Wieszczy.
Artykuł Angeliki Swobody o dr Paulinie Wieszczy ukazał się na stronie gazeta.pl w cyklu „Młoda Polska” . Do przeczytania tutaj.
Na zdjęciu dr Paulina Wieszczy, fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska, Archiwum FNP
#JestemStartowcem