Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego zastosowania dla produktów z danych odpadów. Bo nie o samo przetworzenie chodzi, tylko o przetworzenie i wykorzystanie – tłumaczy dr Szymon Sobek, doktorant w Zakładzie Spalania, Silników Spalinowych i Odnawialnych Źródeł Energii Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2021 roku otrzymał stypendium START.
Wymyślony przez dr Sobka i zespół „kociołek” do konwersji biomasy jest ogrzewany przy użyciu światła słonecznego, które jest zbierane i kondensowane dzięki specjalnym wklęsłym lustrom. Tematyka ta jest istotna poznawczo i bardzo ważna aplikacyjnie w kontekście odnawialnych źródeł energii. Wynikiem jego badań jest nowatorska konstrukcja reaktora i metody numerycznej analizy zjawisk w nim zachodzących. Prace mają duże znaczenie dla środowiska i gospodarki. Prowadzone przez zespół badacza prace nad modelami matematycznymi produkcji wodoru na obszarach Polski wykorzystujące sprzężone instalacje fotowoltaiczne i mikroturbiny wiatrowe prowadzić mogą do wzbogacenia Polskiej Strategii Wodorowej przygotowywanej przez Ministerstwo Klimatu.
Nasz Startowiec lubi czytać książki o eksploracji kosmosu, projektach zasiedlenia innych planet i uważa, że jeżeli chcemy kiedyś tego dokonać, to musimy nauczyć się wykorzystywać i przetwarzać każdy pojedynczy odpad. Bo tylko tak zorganizowana kolonia pozaziemska będzie w stanie przetrwać w trudnych warunkach, nie tylko planetarnych, ale także samej podróży.
Artykuł Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej o Szymonie Sobku ukazał się na stronie gazeta.pl w cyklu „Młoda Polska” . Do przeczytania tutaj.
Na zdjęciu Szymon Sobek, fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska, Archiwum FNP
#JestemStartowcem
Cała nadzieja w nauce. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Wesprzyj najwybitniejszych młodych badaczy w programie START. Pomóż im zmieniać świat!
Dowiedz się, jak to zrobić tutaj