Jak zabijać komórki nowotworowe ciepłem? Pracuje nad tym dr hab. Łukasz Marciniak. Nasz stypendysta START z lat 2015 i 2016 znalazł się w finale najnowszej edycji Nagród Naukowych tygodnika „Polityka”.

Dr hab. Łukasz Marciniak zajmuje się termometrią luminescencyjną nanokryształów w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Obecnie zespół prowadzony przez dr. Marciniaka prowadzi badania nad technologią pozwalającą zabijać komórki nowotworowe ciepłem. Prace nad potrzebnymi do tego nanotermometrami realizowane są w ramach programu First Team Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

– W przyszłości możemy stworzyć wielofunkcyjne cząstki, które będą specyficzne tylko dla komórek nowotworowych. Po wprowadzeniu do ciała zlokalizują się one tylko przy komórkach nowotworowych. Określimy, gdzie znajdują się komórki nowotworowe. Następnie poprzez oświetlenie będziemy mogli je przegrzewać, czyli lokalnie, w czasie rzeczywistym powodować ich nekrozę, czyli śmierć. W ten sposób połączymy diagnostykę z terapią – wyjaśnia dr hab. Marciniak.

Przeczytaj pełen artykuł o pracy naukowej dr hab. Łukasza Marciniaka w serwisie http://naukawpolsce.pap.pl/

Zdjęcie tytułowe: dr hab. Łukasz Marciniak, fot. archiwum prywatne

#JestemStartowcem