Na długo, zanim zaczęła zgłębiać temat swoich obecnych badań, o którym dziś coraz głośniej na naukowych salonach, instynktownie czuła, że nasz świat nie do końca działa tak, jak powinien. – Już jako dziecko nie mogłam zrozumieć, dlaczego sklepowe półki tak bardzo uginają się pod różnorodnymi towarami. Zanim pojęłam, na czym polega sprzedaż, konkurencja i zysk, instynktownie czułam, że zbyt wiele tego, co widzę w sklepie, marnuje się – opowiada Yaryna Khmara z Wydział Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W 2021 roku otrzymała stypendium START.
Zjawisko, które Obecnie pochłania stypendystkę to dewzrost. To przekonanie, idea, że musimy zmienić nasz obecny system gospodarczy. Zrezygnować z paradygmatu ciągłego wzrostu. Wzrost gospodarczy nie powinien być celem przewodnim gospodarki, celem samym w sobie. Zdaję sobie sprawę, że wdrożenie tej idei nie jest łatwe. Ale żyjemy w czasach poważnych zmian, nie wiadomo, czego wkrótce zaczną oczekiwać ludzie. – wyjaśnia Khmara.
Artykuł Roberta Kędzierskiego o Yarynie Khmarze ukazał się na stronie gazeta.pl w cyklu „Młoda Polska” . Do przeczytania tutaj.
Na zdjęciu Yaryna Khmara, fot. archiwum prywatne
#JestemStartowcem
Cała nadzieja w nauce. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Wesprzyj najwybitniejszych młodych badaczy w programie START. Pomóż im zmieniać świat!
Dowiedz się, jak to zrobić tutaj