Prof. Marcin Drąg, START-owiec i laureat Nagrody FNP, dokonał przełomowego odkrycia, które może pomóc w walce z koronawirusem. Wraz ze swoim zespołem, w którym pracuje również inna laureatka programu START Wioletta Rut, rozpracował enzym, którego funkcjonowanie jest kluczowe dla przeżycia koronawirusa SARS-CoV-2.

Enzym, który był badany przez zespół prof. Drąga – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, które znajdują się w tym wirusie. – To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że wirus ginie – tłumaczy naukowiec. Prof. Drąg w Programie 1 Polskiego Radia opowiada m.in. o tym, że dokonane odkrycie może pomóc nie tylko w opracowaniu testu na koronawirusa, ale także w zidentyfikowaniu leku-inhibitora proteazy, wśród leków już dopuszczonych do stosowania w przypadku innych schorzeń (np. eboli). Badacze mają nadzieję, że uda się potwierdzić, który z istniejących na rynku leków może szybko i skutecznie leczyć chorych na COVID-19.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy red. Krzysztofa Michalskiego z prof. Marcinem Drągiem wyemitowanej na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji z cyklu Ludzie Nauki, która powstaje we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej:

Prof. Marcin Drąg jest chemikiem. Od początku swojej kariery naukowej pracuje na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Związany jest również z instytutem Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w USA – jedną najważniejszych placówek medycznych i naukowych na świecie. Był laureatem programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: START i FOCUS oraz TEAM POIG*. Aktualnie prowadzi grant w programie TEAM POIR* i uczestniczy w projekcie TEAM-NET POIR*. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawaną za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Nagroda została przyznana prof. Drągowi za stworzenie platformy technologicznej – Hybrydowej Kombinatorycznej Biblioteki Substratów. To właśnie dzięki tej platformie tak szybko możliwe było uzyskanie wyników badań dotyczących SARS-CoV-19.

*Programy współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

#JestemStartowcem, #Naukowcydlaświata, #WspieramSTART

Cała nadzieja w nauce. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Przekaż swój 1% najwybitniejszym młodym badaczom, którzy mogą zmienić świat. Pobierz bezpłatnie program do PIT

Dziękujemy za Twój 1%!

Zdjęcie: Prof. Marcin Drąg / fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska