Nasz Startowiec prof. Krzysztof Pyrć i inni naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ oraz z Wydziału Chemii UJ ogłosili, że opracowane przez nich inhibitory polimerowe silnie hamują zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.
Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli pozwalający na analizę zakażenia w naturalnym środowisku organizmu człowieka.
Naukowcy pokazali, że opracowane przez nich związki polimerowe (HTCC) stworzone na bazie chitozanu są w stanie skutecznie hamować infekcję nowymi koronawirusami. Wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike tworzącym „koronę” wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki.
HTCC nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania u ludzi, więc pozostało sporo pracy. Wcześniejsze doświadczenia pokazują jednak, że wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Naukowcy są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do opracowania leku.
Raport, pokazujący antywirusową aktywność HTCC, został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv. Badania prowadzone były we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz z zespołami badawczymi z Chin.
Laureaci programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zaangażowani w odkrycie to: prof. Krzysztof Pyrć – stypendysta programu START oraz laureat programu POWROTY/HOMING* Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a także prof. Maria Nowakowska, laureatka programu TEAM POIG** i członkini Rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
*Program współfinansowany z funduszy norweskich.
**Program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Źródło: Uniwersytet Jagielloński
#JestemStartowcem, #Naukowcydlaświata
Cała nadzieja w nauce. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Przekaż swój 1% najwybitniejszym młodym badaczom w programie START. Pomóż im zmieniać świat!
Dowiedz się, jak to zrobić tutaj
Na zdjęciu: prof. Krzysztof Pyrć / fot. Adam Koprowski UJ