Każdy organizm walczy z nowotworem nieco inaczej. Dzięki określeniu indywidualnych cech pacjenta potrafię wyliczyć, jak długo należy go leczyć oraz przewidzieć, jaki będzie efekt jego leczenia. Ale to nie wszystko. Na podstawie wyników badań pacjenta i jego DNA można oszacować, jak długo będzie żył przy zastosowaniu danej terapii. – twierdzi w wywiadzie dla gazeta.pl dr Emilia Kozłowska, adiunkt w Katedrze Inżynierii i Biologii Systemów Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W 2020 roku otrzymała stypendium START.
Matematyka onkologiczna to bardzo młoda dziedzina nauk. Podejrzewam, że w ciągu 10, góra 20 lat modelowanie matematyczne pacjentów będzie stosowane coraz szerzej przy podejmowaniu decyzji medycznej. Potrzeba jednak większej wiary onkologów w to, że równanie matematyczne może wspomóc leczenie pacjenta z nowotworem – uważa dr Kozłowska. Uważam, że każdy chory na nowotwór polski pacjent zasługuje na własne równanie matematyczne – podkreśla.
Artykuł Angeliki Swobody o dr Emilii Kozłowskiej ukazał się na stronie gazeta.pl w cyklu „Młoda Polska” . Do przeczytania tutaj.
#JestemStartowcem
Cała nadzieja w nauce. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Wesprzyj najwybitniejszych młodych badaczy w programie START. Pomóż im zmieniać świat!
Dowiedz się, jak to zrobić tutaj
Na zdjęciu dr Emilia Kozłowska, fot. Alvaro Kohn-Loque, Archiwum prywatne