Na choroby neurodegeneracyjne, m.in. chorobę Alzheimera i pląsawicę Huntingtona, cierpi na świecie kilkadziesiąt milionów ludzi. Gościem „Eureki” w Polskim Radiu była młoda polska badaczka, dr Karolina Pierzynowska, która rozpracowuje mechanizmy powstawania tych chorób.

Dr Karolina Pierzynowska jest laureatką programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START 2020, która zajmuje się jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna medycyna – podłożem chorób neurodegeneracyjnych i możliwościami ich leczenia. Badaczka w swojej pracy doktorskiej zajęła się poszukiwaniem nowych terapii dla tych nieuleczalnych chorób neurologicznych i prowadzi badania efektywności działania jako potencjalnego leku jednego z flawonoidów – genisteiny – organicznego związku chemicznego występującego w roślinach (np. w ziarnach soi) – stymulującego proces autofagii (czyli samooczyszczania się organizmu z toksyn) i redukującego poziom nieprawidłowych form białek, których gromadzenie się w mózgu jest przyczyną powstawania zarówno choroby Alzheimera, jak i Huntingtona.

– Moje badania polegały na tym, żeby sprawdzić czy genisteina na poziomie molekularnym czyli niskocząsteczkowym będzie usuwała z jednej strony  agregaty białkowe w komórkach a z drugiej czy będzie wpływała na polepszenie się stanu zwierząt, które chorują na te choroby – wyjaśnia gość audycji. – Okazało się, że genisteina nie tylko usuwa te białka, ale też bardzo dobrze wpływa na zachowanie tych zwierząt, a testowane były bardzo różne objawy – dodaje dr Pierzynowska.

Wysłuchaj całej audycji tutaj

Tytuł audycji: Ludzie Nauki w ramach audycji Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Katarzyna Pierzynowska (Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, laureatka programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START 2020)

Data emisji: 29.06.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

#JestemStartowcem

Dr Karolina Pierzynowska znalazła się w gronie 100 tegorocznych laureatów programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

START jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych przed trzydziestką. Laureaci otrzymują roczne indywidualne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel. W ciągu 28 lat realizacji programu, prestiżowe stypendia zdobyło ponad 3 100 wybitnych badaczy (łącznie z tegorocznymi laureatami), którym FNP przekazała w sumie ponad 84,5 mln zł.

Stypendia są finansowane zarówno z budżetu Fundacji, jak i ze środków przekazanych przez partnerów programu: Narodowy Bank Polski (w ramach programu edukacji ekonomicznej) i Fundację PZU, a także firmy stypendystów Fundacji: SensDx i Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej Dawida Nidzworskiego oraz Neuro Device Pawła Solucha. Źródłem finansowania są także środki przekazane przez prywatnych darczyńców oraz wpłaty 1% podatku dochodowego.

Zachęcamy do wspierania stypendystów programu START i przekazywania darowizn wszystkich, którzy podzielają naszą wiarę w to, że warto dawać szansę młodym ludziom i pomagać im rozwinąć skrzydła. Każda, nawet najmniejsza cegiełka jest dla nas bardzo ważna. Dziękujemy!

Wesprzyj młodych naukowców

Fot. Sabine van Erp, Pixabay