Prof. Magdalena Król – laureatka programu START oraz laureaci innych programów Fundacji, m.in. TEAM, FOCUS, HOMING PLUS znaleźli się na top liście 25 polskich innowatorów według magazynu „MY COMPANY POLSKA”. Wśród nich jest Paweł Soluch, prezes firmy NeuroDevice będącej partnerem programu START, Filip Granek, prof. Jacek Jemielity i prof. Krystian Jażdżewski.
Poniżej przedstawiamy sylwetki naszych laureatów docenionych za innowacje:
Prof. Magdalena Król
Zdobywczyni jednego z 10 najciekawszych grantów przyznanych w historii Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. W 2016 r. odkryła, że komórki układu immunologicznego – makrofagi przekazują komórkom nowotworowym specyficzne białka. Prof. Król chce ten mechanizm wykorzystać do dostarczania leków zwalczających raka bezpośrednio do chorych komórek, czyli przechytrzyć nowotwór, wysyłając do niego swoiste „plecaki z bombą”, jak je nazwała. Stypendystka START z 2011 roku. Więcej w artykule „Koń trojański przemyci truciznę do nowotworu”.
Krystian Jażdżewski. Warsaw Genomics

Prof. Krystian Jażdżewski, fot. OneHD.
Lekarz specjalizujący się w genetyce klinicznej, orędownik szerokiego dostępu Polaków do badań genetycznych. Kieruje firmą Warsaw Genomics – międzyuniwersyteckim zespołem lekarzy i naukowców z Zakładu Medycyny Genomowej WUM i Centrum Nowych Technologii UW. Zespół ten stworzył unikalne i tanie testy pozwalające wykryć genetyczne predyspozycje poszczególnych osób do zachorowania na różne rodzaje nowotworów. W ramach swojego programu Badamygeny.pl, robi rzecz niesłychaną: rozpoczął testowanie genomu wszystkich rodaków, na razie pod kątem nowotworów najczęściej występujących (raka piersi, jajnika i prostaty). Do końca 2019 r. planuje przebadać pod tym kątem 100 tys. osób, do końca 2020 r. – 1 mln. Chodzi o to, by ludzie z wysokim, odziedziczonym stopniem ryzyka mieli tego świadomość i aby dowiedzieli się, co zrobić, żeby nie zachorować.
Filip Granek. XTPL

Filip Granek, fot. archiwum XTPL
Naukowiec i przedsiębiorca, który razem z dr Zbigniewem Rozynkiem wynalazł metodę drukowania, w której wykorzystywane są innowacyjne tusze zawierające np. nanocząsteczki metali. Pozwala ona m.in. na uzyskiwanie ultracienkich struktur przewodzących, wielokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa. W tej technologii straty materiału są zerowe, a jej zastosowań mogą być setki: w wyświetlaczach, półprzewodnikach, biosensorach, płytkach typu PCB, a nawet w zabezpieczeniach przeciw podróbkom. Świetnie się też nada do elastycznych czy zwijanych urządzeń elektronicznych. Wyrosła w garażu firma XTPL (od Xtremely Transparent Printed Lines – ekstremalnie przezroczyste drukowane linie), którą Granek założył i współprowadzi, wyceniana jest dziś na setki milionów złotych. Obecnie firma pracuje nad komercjalizacją w dwóch pierwszych polach aplikacyjnych – wyświetlaczy, gdzie pierwsze wdrożenie planowane jest w ramach naprawy defektów powstających na etapie produkcji oraz inteligentnego szkła.
Jacek Jemielity. Jemielity Group/Uniwersytet Warszawski

Prof. Jacek Jemielity, fot. OneHD.
Profesor nadzwyczajny, w Centrum Nowych Technologii UW prowadzi Laboratorium Chemii Bioorganicznej (Jemielity Group). Pracuje nad doskonaleniem terapeutycznego mRNA – pośrednika między genami a białkami syntetyzowanymi w komórkach. W przypadku terapii genowych zamiast ingerować w geny, lepiej wpływać właśnie na mRNA. Zespół naukowców, pod kierunkiem prof. Jemielitego i dr Joanny Kowalskiej z Wydziału Fizyki UW, dokonał przełomowego odkrycia dotyczącego modyfikacji tzw. kapu, czyli struktury końca 5’ cząsteczki mRNA. Odkrycie to pozwala m.in. znacznie taniej i szybciej syntetyzować dowolne mRNA niezbędne do projektowania innowacyjnych terapii i uzyskać cząsteczkę hamującą enzym degradujący kap występujący naturalnie w komórkach. To otwiera drogę nie tylko do szczepionek przeciwnowotworowych, ale też do innych precyzyjnie wymierzonych leków na bazie kwasów nukleinowych, np. na rdzeniowy zanik mięśni.
Paweł Soluch. Neuro Device Group

Paweł Soluch, fot. archiwum NeuroDevice
Neuropsycholog. Szef firmy specjalizującej się w innowacyjnych rozwiązaniach do badań naukowych, diagnostyki i terapii układu nerwowego. Opracowała on m.in. Neuro Device Voice, narzędzie do rehabilitacji afazji poudarowej i wskutek mechanicznego urazu. Osób, które potrzebują rehabilitacji tego typu zaburzeń mowy, jest na całym świecie tyle, że brakuje dla nich terapeutów-logopedów i często są przez to społecznie wykluczone. Urządzenie Neuro Device zachwalane m.in. przez Sharon Stone, która sama wyszła z afazji, wykorzystuje neurostymulację. Zwiększa plastyczność mózgu, która przyspiesza procesy rehabilitacji po uszkodzeniach mózgu. Szacuje się, że rynek neurostymulacji będzie wart w 2024 r. 13 mld dol. Polska firma pracuje teraz nad uproszczeniem interfejsu swego urządzenia, by móc je sprzedawać zwykłym ludziom, nie tylko naukowcom. Firma NeuroDevice jest partnerem programu START.
Cały tekst ukazał się w magazynie My company Polska, artykuł pt. TOP LISTA 25 POLSKICH INNOWATORÓW
Źródło: My company Polska
Na zdjęciu głównym prof. Magdalena Król, fot. archiwum SGGW
#JestemStartowcem