Miło nam poinformować, że naukowcy z zespołu kierowanego przez prof. Andrzeja Udalskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego – laureata Nagrody FNP – odkryli dwie nowe planety swobodne. Głównymi autorami pracy są Przemysław Mróz, laureat programu START 2018 i prof. Andrzej Udalski, kierownik projektu OGLE (jednego z najbardziej udanych i najdłużej działających przeglądów fotometryczej zmienności nieba), laureat programów FNP i Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Planety swobodne to niezwiązane grawitacyjnie z żadną gwiazdą obiekty, które przemierzają samotnie naszą Galaktykę. Hipotezy tłumaczące powstawanie układów planetarnych, takich jak nasz Układ Słoneczny, przewidywały istnienie takich planet. Odkrycie naukowców z UW potwierdza te przypuszczenia.

Ilustracja: Mikrosoczewkowanie grawitacyjne przez planetę swobodną – wizja artystyczna. Autor: Dr Jan Skowron (Obserwatorium Astronomiczne UW)
– Odkrycia te są zgodne z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, że w Drodze Mlecznej na każdą gwiazdę przypada co najmniej jedna małomasywna planeta swobodna – mówi prof. dr hab. Andrzej Udalski.
Artykuł opisujący odkrycie ukazał się w najnowszym wydaniu czasopisma „Astronomy & Astrophysics” i został wyróżniony przez redaktorów pisma jako jeden z najciekawszych w bieżącym numerze.
Serdecznie gratulujemy!
Zobacz także:
- Więcej informacji na temat odkrycia tutaj
- Więcej o prof. Andrzeju Udalskim i projekcie OGLE tutaj
- przekaż 1% podatku młodym naukowcom
Na zdjęciu tytułowym: Przemysław Mróz, laureat programu START 2018 (astronomia). Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska
#JestemStartowcem