Dr Karolina Finc z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu, laureatka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, jest współautorką artykułu, który ukazał się na łamach prestiżowego czasopisma Nature Protocols.
Artykuł pt.: Analysis of task-based functional MRI data preprocessed with fMRIPrep powstawał podczas wizyty studyjnej START w Poldrack Lab, Department of Psychology, na Uniwersytecie Stanforda. Dr Karolina Finc zaangażowała się wtedy w tworzenie oprogramowania open-source, którego celem jest zwiększenie odtwarzalności (reproducibility) badań fMRI (ang. functional magnetic resonance imaging), czyli obrazowego badania aktywności mózgu przy zastosowaniu rezonansu magnetycznego. Dr Finc brała udział zarówno w udoskonalaniu oprogramowania, dopracowywaniu dokumentacji, wizualizacji danych, jak i w pisaniu artykułu.
– To było dla mnie bardzo cenne doświadczenie, które bez wsparcia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej nie byłoby możliwe – mówi dr Finc. – Obecnie wspieram rozwój czterech projektów, z czego jeden z nich koordynuję. Ich celem jest rozwój oprogramowania dedykowanego analizie danych fMRI w języku Python.
Ponadto praca dr Karoliny Finc przy projektach open-source została w tym roku doceniona międzynarodowym stypendium ReproNim/INCF w ramach całorocznego programu stypendialnego Train-the-Trainer, który jest sponsorowany przez Centrum odtwarzalnych obliczeń neuroobrazowania (ReproNim) oraz Międzynarodowy Ośrodek Koordynacji Neuroinformatyki (INCF). W tym roku przyznano dziesięć stypendiów, a dr Finc otrzymała je jako jedyna Polka.
Na zdjęciu: dr Karolina Finc / fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska
#JestemStartowcem